آیا جراحی چاقی bariatric (BS)خطر عفونت‌های دستگاه تنفسی (RTIs)را در بیماران چاق کاهش می‌دهد?

  • خانه
  • -
  • مقالات علمی
  • -
  • آیا جراحی چاقی bariatric (BS)خطر عفونت‌های دستگاه تنفسی (RTIs)را در بیماران چاق کاهش می‌دهد?
 آیا جراحی چاقی bariatric (BS)خطر عفونت‌های دستگاه تنفسی (RTIs)را در بیماران چاق کاهش می‌دهد?

هدف از این مطالعه تعیین این مساله است که آیا جراحی چاقی bariatric (BS)خطر عفونت‌های دستگاه تنفسی (RTIs)را در بیماران چاق کاهش می‌دهد یا خیر.

 

مواد و روش‌ها

این مطالعه گذشته‌نگر، مبتنی بر جمعیت، داده‌های مورد استفاده از پایگاه‌داده تحقیقات بیمه سلامت ملی تایوان را مورد استفاده قرار داد. همه بیماران ۱۸ تا ۵۵ سال سن با بیماری چاقی که بین سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۰ تشخیص‌داده شده‌اند، ثبت‌نام کرده‌اند. بیماران براساس این که آیا آن‌ها تحت جراحی چاقی  BS قرار گرفته‌اند، به دو گروه تقسیم شدند. دو گروه با استفاده از ۱: ۱ تمایل به تطبیق امتیاز مطابق با سن، جنس، و comorbidities انتخاب شدند. جمعیت عمومی نیز برای مقایسه ثبت‌نام‌کرده بودند. نقطه پایانی اصلی وقوع بیماری ریوی شامل ذات‌الریه، آنفولانزا و برونشیت بود. همه بیماران تا پایان سال ۲۰۱۳، نقطه پایانی اولیه یا مرگ دنبال شدند.

 

نتایج

در مقایسه با گروه غیر جراحی، گروه BS در معرض خطر کمتری برای RTIs قرار داشت (aHR ۰.۴۳۲، ۹۵ % CI ۰.۳۴۰۰.۵۴۹، p < ۰.۰۰۱)با طول کوتاه‌تر اقامت بیمارستان (loh)و هزینه کم‌تر. صرف‌نظر از میزان مرگ و میر مربوط به RTI، سینه‌پهلو، آنفولانزا، و برونشیت، BS اثرات حمایتی قابل‌توجهی بر روی گروه غیر جراحی دارد. در مقایسه با جمعیت عمومی، گروه BS در معرض خطر بالاتری برای RTIs قرار داشت (aHR ۳.۶۰۱، ۹۵ % CI ۲.۷۴۲۴.۷۲۸، p < ۰.۰۰۱)با loh مشابه و هزینه پایین‌تر.

 

نتیجه‌گیری

بیماران مبتلا به چاقی که تحت عمل جراحی چاقی  BS قرار گرفتند، در معرض خطر کمتری برای انواع عفونتهای تنفسی و ریوی RTIs  بودند نسبت به بیماران مبتلا به چاقی که تحت عمل جراحی چاقی قرار نگرفتند

 اما در معرض خطر بالاتری نسبت به جمعیت عمومی قرار داشتند.  جراحی چاقی BS  منجر به کاهش بلند مدت ریسک عفونتهای ریوی در بیماران چاق میشود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکتر محمد یرانی متخصص جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و لاپاراسكوپي می باشند. ایشان دوره تكميلي جراحي هاي پيشرفته لاپاروسكوپي و جراحي هاي چاقي و متابوليك را در دانشگاه علوم پزشكي تهران گذرانده اند.

خدماتی که دکتر محمد یرانی ارائه می دهند:

  • جراحی های لاپاروسكوپی چاقی ( اسلیو، بای پس، مینی بای پس، ساسی و پلیكیشن)
  • جراحی های لاپاروسكوپی فتق های كشاله ران فتق های نافی و فتق های شكمی
  • جراحی های لاپاروسكوپی فتق های دیافراگمی و ریفلاكس مقاوم به درمان دارویی
  • جراحی های دستگاه گوارش به روش لاپاروسکوپی ( مری معده كبد طحال پانكراس روده باريك و كولون، آپاندیس، كیسه صفرا)
  • جراحی های رحم، تخمدان، آندومتریوز به روش لاپاروسکوپی