انواع مدل های جراحی چاقی

 • خانه
 • -
 • مقالات
 • -
 • انواع مدل های جراحی چاقی
 انواع مدل های جراحی چاقی

چاقی یکی از بیماری‌های شایع عصر حاضر است و دلایل متفاوتی باعث به وجود آمدن آن می‌شوند؛ علاوه بر تحرک کم و تغذیه نامناسب از طریق خوردن غذاهای چرب، می‌توانیم بگوییم بدن افرادی که نمی‌تواند میزان انرژِی دریافتی را کنترل و متعادل کند نیز دچار این مشکل می‌شود. علاوه بر موارد گفته شده می‌توان به تأثیر ژنتیک در چاقی نیز اشاره کرد، ژن چاقی باعث می‌شود که افراد خواه‌ناخواه با خوردن انواع غذا و نوشیدنی حتی کم کالری نیز چاق شوند. امروزه به دلیل تنوع مدل های جراحی چاقی هر فرد به راحتی می‌تواند به تناسب اندام ایده آل خود برسد و دیگر لازم نیست نگران ژن‌های موروثی و عوامل متعدد چاقی باشید.

 

جراحی چاقی چیست؟

چندین نوع عمل جراحی چاقی وجود دارد که به یکی از روش‌های زیر باعث کاهش وزن می‌شوند:

 1. محدود کردن مقدار غذایی که معده فرد می‌تواند نگه دارد که به سبب آن فرد کمتر غذا می‌خورد و وزنش کاهش پیدا می‌کند.
 2. متوقف ساختن سیستم گوارش از جذب برخی از کالری‌ها و مواد مغذی موجود در مواد غذایی مصرفی
 3. ترکیب موارد فوق

 

اضافه وزن

در موارد زیر اضافه وزن می‌تواند فرد را کاندیدای جراحی کند:

 • شاخص توده بدنی (BMI) بالای 40 و یا بیش از 45 کیلوگرم اضافه وزن
 • BMI بین 35 تا 40 یا بیش از 35 کیلوگرم اضافه وزن همراه با دیابت، سندرم متابولیک، آسم، عدم کنترل ادرار و یا آپنه انسدادی خواب
 • BMI بین 30 تا 35 و ابتلا به‌نوعی خاص از دیابت و یا ترکیبی از بیماری‌های حاد که به سندرم متابولیک شناخته می‌شوند.

 

مدل های جراحی چاقی

گاستریک بند یا حلقه معده:

در این روش یک حلقه قابل تنظیم از جنس سیلیکون به دور قسمت اول معده اندکی پایین تر از محل اتصال مری به معده تعبیه می شود و یک مخزن جهت تنظیمات بعدی زیر پوست جدار شکم تعبیه می شود که از طریق تزریق آب مقطر استریل از خارج به داخل این مخزن حلقه تنگ تر می شود در نتیجه میزان غذای ورودی محدود می شود.

 

اسلیو گاسترکتومی یا اسلیو معده:

در این روش که جز روش های محدود کننده است پس از آنکه ورود به شکم با لاپاروسکوپی انجام گرفت حدود 80% حجم معده با دستگاهی که همزمان برش و دوخت را انجام می دهد برداشته شده و از شکم خارج می شود. لذا با برداشتن منطقه ای از معده که هورمون گرسنگی (gereline) را ترشح می کند اشتهای بیمار نرمال شده و با خوردن چند قاشق غذا پری و سیری کامل حاصل می شود و از آنجا که هورمون فوق الذکر ضد انسولین عمل می کند، با برداشته شدن و کاهش شدید ان از چند روز پس از عمل، دیابت شروع به کنترل می کند.

 

اعمال جراحی ترکیبی بای پس کلاسیک معده:

قبل از هر چیز به جراحی هایی ترکیبی اطلاق می شود که علاوه بر کاهش و محدود کردن ورود غذا بر روی جذب کالری در روده ها نیز موثر بوده لذا از قدرت کاهش وزن بیشتری برخوردار بوده و لاغری سریعتر و درازمدت خواهد بود. در ضمن به دلیل اثر بر هر دو منبع ترشح هورمون های گرسنگی از معده و ضد انسولین از روده تاثیر بیشتری بر سندرم متابولیک و عوارضی نظیر دیابت، کبد چرب، چربی خون، فشار خون و غیره دارند.

 

بای پس کلاسیک معده

این روش ترکیبی از اعمال محدود کننده و سوءجذبی می باشد. در این روش نه تنها حجم معده تا حد 15 تا 20 سی سی کاهش می یابد قسمتی از روده نیز از سیستم جذبی خارج شده و در نتیجه جذب غذا نیز کاهش می یابد. در این روش بیمار %90 تا %93 در عرض 24 ماه اضافه وزن را خود از دست می دهد و درمیان انواع روش های جراحی نامبرده شده با بیشترین میزان کاهش وزن و کمترین میزان عود (اضافه وزن مجدد) همراه است.

 

مینی گاستریک بای پس

در روش مینی بای پاس (Mini Gastric Bypass) روده باریک قطع نمیشود. در این روش معده کوچک شده به ۱۵۰ تا ۲۰۰ سانتی متری روده باریک متصل میشود.این روش جدید بای پاس عوارض کمتری نسبت به روش قدیمی دارد ولی احتمال ریفلاکس صفرا در این روش بیشتر است که در صورت آزاردهنده بودن، بایستی به روش مرسوم بای پاس کلاسیک تبدیل بشود.

 

فواید جراحی لاغری

مهم ترین عارضه هایی که نشانه های بهبودی آن پس از جراحی لاغری نمایان می شود عبارتند از:

 • فشار خون بالا

حداقل 70 درصد از بیمارانی که فشار خون بالا دارند و داروهایی برای کنترل آن مصرف می کنند، معمولاً ظرف دو تا سه ماه پس از جراحی می توانند تمام داروها را قطع کنند و فشار خون طبیعی داشته باشند،. هنگامی که داروها هنوز مورد نیاز هستند، دوز آنها را می توان با کاهش عوارض جانبی کاهش داد.

 • کلسترول خون بالا

بیش از 80 درصد از بیماران در عرض دو تا سه ماه پس از جراحی کاهش وزن، سطح کلسترول طبیعی را ایجاد می کنند.

 • بیماری قلبی

اگرچه نمی‌ توانیم به طور قطعی بگوییم که خطر ابتلا به بیماری ‌های قلبی کاهش می ‌یابد، اما بهبود مشکلاتی مانند فشار خون بالا، کلسترول خون بالا و دیابت مطمئناً نشان می‌ دهد که کاهش آن بسیار محتمل است.

 • دیابت شیرین

هیچ درمان دارویی برای دیابت وجود ندارد که بتواند به اندازه عمل جراحی کاهش وزن تأثیر کامل و عمیقی داشته باشد، که باعث شده برخی از پزشکان پیشنهاد کنند که جراحی ممکن است بهترین درمان برای دیابت در بیماران دارای اضافه وزن باشد. به عنوان مثال، معمولاً در عرض چند روز پس از جراحی، بیش از 90 درصد از بیماران دیابتی نوع 2 نتایج عالی به دست می آورند مانند سطح قند خون طبیعی، مقادیر طبیعی هموگلوبین A1C، و رهایی از تمام داروهای خود، از جمله تزریق انسولین.

 • آسم

اکثر افراد مبتلا به آسم متوجه می شوند که حملات کمتری دارند یا گاهی اوقات هیچ حمله ای ندارند. هنگامی که آسم با بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) همراه باشد، به ویژه با جراحی های چاقی مانند اسلیو گاسترکتومی و بای پس معده بهبود می یابد.

 • نارسایی تنفسی یا مشکل در تنفس

توانایی انجام انواع ورزش های هوازی و توانایی تنفس طبیعی معمولاً در چند ماه اول پس از جراحی رخ می دهد. اغلب، بیمارانی که به سختی قادر به راه رفتن هستند، متوجه می شوند که می توانند در فعالیت های خانوادگی، حتی فعالیت های ورزشی شرکت کنند.

 • آپنه خواب

با کاهش وزن بیماران، تسکین چشمگیر آپنه خواب رخ می دهد. بسیاری گزارش می دهند که در عرض یک سال پس از جراحی، علائم آنها به طور کامل از بین رفته و حتی خروپف آنها کاملا متوقف شده است.

 • بیماری کیسه صفرا

برای کسانی که در زمان جراحی به بیماری کیسه صفرا مبتلا هستند، این وضعیت با برداشتن کیسه صفرا در حین عمل “درمان” می شود.

 • کمردرد، بیماری دژنراتیو دیسک و بیماری دژنراتیو مفصل

بیماران معمولاً تسکین قابل توجهی از درد و ناتوانی ناشی از آرتریت دژنراتیو و بیماری دیسک و درد در مفاصل تحمل کننده وزن را تجربه می کنند. این نتیجه مثبت معمولاً سریع و با از دست دادن 11 تا 13 کیلوگرم در حدود یک ماه اول پس از جراحی، حاصل می شود. البته، اگر تحریک عصبی یا آسیب ساختاری از قبل وجود داشته باشد، ممکن است با کاهش وزن، معکوس نشود و برخی از علائم درد ممکن است باقی بماند.

 • بی اختیاری استرسی ادرار یا نشت ادرار

این وضعیت به طور چشمگیری به کاهش وزن پاسخ می دهد و گاها کنترل کامل را به فرد هدیه می دهد. فردی که هنوز از بی ‌اختیاری ادرار رنج می ‌برد، می ‌تواند بعدا از جراحی با شانس بسیار بیشتری برای نتیجه موفقیت‌آمیز با کاهش وزن بدن روبرو شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکتر محمد یرانی متخصص جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و لاپاراسكوپي می باشند. ایشان دوره تكميلي جراحي هاي پيشرفته لاپاروسكوپي و جراحي هاي چاقي و متابوليك را در دانشگاه علوم پزشكي تهران گذرانده اند.

خدماتی که دکتر محمد یرانی ارائه می دهند:

 • جراحی های لاپاروسكوپی چاقی ( اسلیو، بای پس، مینی بای پس، ساسی و پلیكیشن)
 • جراحی های لاپاروسكوپی فتق های كشاله ران فتق های نافی و فتق های شكمی
 • جراحی های لاپاروسكوپی فتق های دیافراگمی و ریفلاكس مقاوم به درمان دارویی
 • جراحی های دستگاه گوارش به روش لاپاروسکوپی ( مری معده كبد طحال پانكراس روده باريك و كولون، آپاندیس، كیسه صفرا)
 • جراحی های رحم، تخمدان، آندومتریوز به روش لاپاروسکوپی