بایدها و نبایدهای تغذیه بعد از جراحی باریاتریک (عمل‌های لاغری)

  • خانه
  • -
  • مقالات
  • -
  • بایدها و نبایدهای تغذیه بعد از جراحی باریاتریک (عمل‌های لاغری)
 بایدها و نبایدهای تغذیه بعد از جراحی باریاتریک (عمل‌های لاغری)

مقدمه تغذیه بعد از جراحی باریاتریک

اگر به انواع جراحی برای لاغری فکر می‌کنید، احتمالا یکی از نگرانی‌ها و وسواس‌های شما تغذیه بعد از جراحی باریاتریک است. اینکه از کدام غذاها و نوشیدنی ها باید اجتناب کنید؟ پاسخ به این سوال می‌تواند کاملا شخصی و از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. چرا که افراد پس از جراحی باریاتریک نیازهای گوناگونی دارند. اما با این حال در این‌باره توصیه‌های مفیدی برای عموم وجود دارد.

نوشیدنی‌هایی که پس از جراحی باریاتریک باید از آن‌ها اجتناب کنید

بعد از جراحی کاهش وزن، معده شما در حال بازیابی سلامت خویش است؛ به همین دلیل باید از برخی نوشیدنی‌ها که پتانسیل آسیب زدن به معده را دارند اجتناب کنید. از جمله این نوشیدنی‌ها کافئین و نوشیدنی‌های گازدار هستند که حداقل باید تا سه ماه پس از جراحی مصرف نشوند. همچنین از نوشیدنی‌های الکلی باید حداقل تا ۶ ماه پس از جراحی اجتناب شود.

حتی پس از بهبود کامل معده نیز ممکن است متوجه شوید که نوشیدنی‌های خاصی شما را همچنان آزار می‌دهند. در نتیجه ممکن است لازم باشد آنها را برای مدت زمان نامعلومی از رژیم غذایی خود حذف کنید.

غذاهایی که پس از جراحی باریاتریک باید از آن‌ها اجتناب کنید

پس از جراحی ممکن است با مصرف غذاهایی از جمله گوشت قرمز بسیار سفت یا خشک، غذاهای چرب یا لبنیات پرچرب، غذاهای تند و پرادویه، الکل‌های قندی مانند اریتریتول، گلیسرول، مانیتول، سوربیتول و زایلیتون دچار حساسیت غذایی شوید که حتی قبل از جراحی نیز هیچ‌گونه سابقه‌ای نداشته است. همچنین غذاهایی که دوباره در ماکروویو گرم می‌شوند می‌توانند به راحتی معده شما را تحریک کنند.

تغذیه بعد از جراحی باریاتریک

هرچند بعد از جراحی از غذاها و نوشیدنی‌های زیادی باید اجتناب شود، اما هنوز مواد غذایی زیادی وجود دارند که نه تنها می‌توانند مصرف شوند بلکه مصرف آنها مزیت‌های فراوانی نیز دارد. در این بخش به توصیه های تغذیه‌ بعد از جراحی باریاتریک پرداخته‌ایم.

سعی کنید که در هر وعده غذایی اعم از صبحانه، ناهار و یا شام، مقدار زیادی مواد غذایی حاوی پروتئین بگنجانید تا اطمینان حاصل کنید که روزانه بین ۶۰ تا ۸۰ گرم پروتئین مصرف می‌کنید. پروتئين از تحلیل عضلات و ریزش موها بعد از جراحی کاهش وزن جلوگیری می‌کند.

بعد از پروتئین بهتر است که سبزیجات غیرنشاسته‌ای مانند کلم‌بروکلی، گل‌کلم و اسفناج مصرف گردد. سپس می‌توانید میوه و غذاهای نشاسته‌ای را نیز به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید. توجه داشته باشید که احتمال دارد مواد نشاسته‌ای مانند سیب‌زمینی سرخ‌شده، برنج و ماکارونی باعث ایجاد احساس نفخ یا گاز معده در شما شوند.

لازم به ذکر است که خوردن سه وعده غذایی کوچک در روز، مصرف نکردن نوشیدنی‌ها ۳۰ دقیقه قبل و بعد از غذا و جویدن خوب و اصولی غذا نیز می‌توانند به شما در کاهش وزن کمک کنند.

همچنین سعی کنید با تهیه یک دفترچه غذایی، نوع، میزان و نحوه مصرف مواد غذایی که استفاده می‌کنید را یادداشت کرده و همزمان واکنش بدن‌تان را نیز در نظر بگیرید تا به مرور زمان معده شما تعادل جدید پس از عمل جراحی را بازیاید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکتر محمد یرانی متخصص جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و لاپاراسكوپي می باشند. ایشان دوره تكميلي جراحي هاي پيشرفته لاپاروسكوپي و جراحي هاي چاقي و متابوليك را در دانشگاه علوم پزشكي تهران گذرانده اند.

خدماتی که دکتر محمد یرانی ارائه می دهند:

  • جراحی های لاپاروسكوپی چاقی ( اسلیو، بای پس، مینی بای پس، ساسی و پلیكیشن)
  • جراحی های لاپاروسكوپی فتق های كشاله ران فتق های نافی و فتق های شكمی
  • جراحی های لاپاروسكوپی فتق های دیافراگمی و ریفلاكس مقاوم به درمان دارویی
  • جراحی های دستگاه گوارش به روش لاپاروسکوپی ( مری معده كبد طحال پانكراس روده باريك و كولون، آپاندیس، كیسه صفرا)
  • جراحی های رحم، تخمدان، آندومتریوز به روش لاپاروسکوپی