جراحی کاهش وزن اسلیو معده چیست؟

 • خانه
 • -
 • مقالات
 • -
 • جراحی کاهش وزن اسلیو معده چیست؟
 جراحی کاهش وزن اسلیو معده چیست؟

آیا به دلیل این‌که سال‌ها رژیم غذایی و ورزش را امتحان کرده‌اید و هنوز وزن زیادی دارید که باید کاهش یابد به جراحی کاهش وزن اسلیو معده فکر می‌کنید؟ در اینصورت احتمالاً می‌خواهید بدانید که خطرات و مزایای آن چیست، چه چیزی باعث می‌شود که فرد، کاندید خوبی برای عمل باشد و چه تعهدات بلندمدتی برای حفظ نتایج باید انجام دهد. در این عمل جراحان بخشی از معده شما را برمی‌دارند و قسمت‌های باقی‌مانده را به ‌هم می‌چسبانند تا شکم یا معده جدیدی به اندازه‌ یک موز بسازند. اینکه فقط یک معده کوچک حدود یک دهم اندازه شکم اصلی خود داشته باشید خیلی سریع‌تر از قبل احساس سیری خواهید کرد.

شما نمی‌توانید به‌اندازه قبل غذا بخورید که همین مورد به کاهش وزن کمک می‌کند. به‌علاوه این جراحی بخشی از معده شما که هورمونی را تولید می‌کند که اشتهای شما را افزایش می‌دهد برمی‌دارد.

جراحی کاهش وزن اسلیو معده با بای‌پس معده متفاوت است

در بای‌پس معده جراح یک کیسه‌ی کوچک می‌سازد که قسمت اعظم معده شما را پر می‌کند و مستقیماً به روده می‌رود. جراحی اسلیو معده برای افرادی است که BMI (شاخص توده بدنی) حداقل ۴۰ دارند. این بدان معناست که شما ۱۰۰ پوند یا بیشتر از وزن ایده‌آل خود بیشتر هستید. برخی از افراد برای جراحی بای‌پس معده خیلی سنگین هستند، بنابراین ممکن است این عمل جایگزین خوبی برای آن‌ها باشد.

در عمل کاهش وزن اسلیو معده چه اتفاقی می‌افتد؟

عمل جراحی حدود یک ساعت طول می‌کشد. جراح شما چند بریدگی کوچک در شکم شما ایجاد کرده و یک لاپاروسکوپ که ابزاری با یک دوربین کوچک است که تصاویر را به مانیتور می‌فرستد را وارد بدن می‌کند. سپس جراح سایر ابزارهای پزشکی را از طریق بریدگی‌های اضافی وارد بدن شما کرده و سه ‌چهارم معده شما را خارج می‌کند. در پایان جراحی کاهش وزن اسلیو معده، بقیه شکم شما را دوباره به‌هم می‌چسبانند تا معده موردنظر را تشکیل دهند. ممکن است حدود دو یا سه روز در بیمارستان باشید. این روش، تاثیر دائمی دارد.

عادات غذایی جدید پس از جراحی کاهش وزن اسلیو معده

روز اول پس ‌از جراحی مایعات شفاف می‌نوشید. زمانی‌که بیمارستان را ترک می‌کنید می‌توانید غذاهای پوره شده و شیک‌های پروتئینی بخورید. این کار را برای حدود چهار هفته ادامه خواهید داد. به خاطر داشته باشید که باید روش غذا خوردن خود را برای همیشه تغییر دهید. پس از ماه اول به‌ آهستگی به خوردن غذاهای جامد نرم روی می‌آورید. نکات دیگری که باید در نظر داشته باشید را در ادامه شرح داده‌ایم:

 • همه‌ چیز باید قبل ‌از بلعیده شدن به‌طور کامل جویده شود
 • هنگام غذا خوردن آب نخورید زیرا ممکن است معده جدید شما بیش ‌از حد پر شود
 • نیم ‌ساعت بعد از پایان غذا مایعات بنوشید
 • از نوشیدنی‌های گازدار پرکالری و تنقلات خودداری کنید
 • هر روز مکمل‌های ویتامینی و مواد معدنی مصرف کنید

بعد از ۲ یا ۳ ماه می‌توانید به وعده‌های غذایی معمولی روی بیاورید اما به یاد داشته باشید که شما نمی‌توانید به‌اندازه قبل غذا بخورید.

کاهش وزن

افراد معمولاً ۶۰ درصد از وزن اضافی خود را طی ۱۲ تا ۱۸ ماه از دست می‌دهند. بنابراین اگر ۱۰۰ پوند اضافه ‌وزن دارید حدود ۶۰ پوند وزن کم خواهید کرد. اگرچه ممکن است برخی افراد وزن بیشتر یا کمتری کم کنند. البته ورزش و تغذیه صحیح به کاهش وزن شما کمک می‌کند.

خطرات جراحی کاهش وزن اسلیو معده

عفونت،‌ خونریزی و در موارد نادر نشت در امتداد خط اصلی پس از جراحی کاهش وزن اسلیو معده ممکن است اتفاق بیافتد. بلافاصله پس ‌از جراحی ممکن است حالت تهوع، استفراغ و یبوست داشته باشید. برخی از غذاها ممکن است اکنون با شما سازگار نباشد.

همچنین ممکن است پس ‌از جراحی دچار مشکلات تغذیه‌ای شوید. به‌همین دلایل است که باید تا آخر عمر از ویتامین‌ها و مکمل‌ها استفاده کنید. پزشک شما دقیقاً آن‌چه را که نیاز دارید بدانید به شما توصیه می‌کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکتر محمد یرانی متخصص جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و لاپاراسكوپي می باشند. ایشان دوره تكميلي جراحي هاي پيشرفته لاپاروسكوپي و جراحي هاي چاقي و متابوليك را در دانشگاه علوم پزشكي تهران گذرانده اند.

خدماتی که دکتر محمد یرانی ارائه می دهند:

 • جراحی های لاپاروسكوپی چاقی ( اسلیو، بای پس، مینی بای پس، ساسی و پلیكیشن)
 • جراحی های لاپاروسكوپی فتق های كشاله ران فتق های نافی و فتق های شكمی
 • جراحی های لاپاروسكوپی فتق های دیافراگمی و ریفلاكس مقاوم به درمان دارویی
 • جراحی های دستگاه گوارش به روش لاپاروسکوپی ( مری معده كبد طحال پانكراس روده باريك و كولون، آپاندیس، كیسه صفرا)
 • جراحی های رحم، تخمدان، آندومتریوز به روش لاپاروسکوپی