علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو

 • خانه
 • -
 • مقالات
 • -
 • علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو
 علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو

چاقی مفرط یکی از بیماری‌هایی است که امروزه در بسیاری از کشورها به یک معضل برای افراد جامعه تبدیل شده است. این موضوع علاوه بر اینکه فرد را از بسیاری فعالیت‌های اجتماعی باز می‌دارد. هزینه‌های بیماری‌هایی که از این مشکل ایجاد می‌شود را به فرد چاق و دولت تحمیل می‌کند. امروزه از روش‌های متداول و رایج در برطرف شدن چاقی، جراحی اسلیو معده است. در این مطلب به بررسی علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو خواهیم پرداخت.

هرچند که بسیاری از افراد می‌توانند با ورزش و رژیم غذایی صحیح اضافه وزن خود را برطرف کنند، اما برخی از چاقی‌ها فقط با این راهکارها برطرف نخواهد شد و فردی که دچار چاقی مفرط باشد، مجبور به انجام امور پزشکی خاصی همچون عمل جراحی خواهد بود.

عمل اسلیو معده چیست؟

یکی از روش‌های موثر در کاهش وزن اضافی برای افرادی که از چاقی مفرط رنج می‌برند، عمل اسلیو معده است. در این روش قسمتی از معده برداشته می‌شود. به این دلیل که پس از برداشتن قسمتی از معده، این عضو شبیه به آستین لباس می‌شود، به عمل برداشتن قسمتی از معده، اسلیو (به معنی آستین) گفته می‌شود.

آیا بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو در بیماران شایع است؟

باید گفت که بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو یک اتفاق نادر است. در جراحی بای پس معده که روش دیگری در کاهش وزن با استفاده از جراحی است، این مشکل احتمال وقوع بیشتری دارد. هرچند که این اتفاق برای بیمار مشکلی از لحاظ سلامتی ایجاد نمی‌کند و در بیشتر مواقع پس از یک دوره برطرف خواهد شد، اما ممکن است به دلایل مختلف افراد به دنبال برطرف کردن آن باشند.

از دلایل اصلی بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو، می‌توان به کم آبی بدن، کتوزیس و یا رفلاکس معده اشاره کرد. البته عوامل دیگری نیز ممکن است باعث این موضوع شود که احتمال آنها بسیار کمتر از موارد گفته شده است. در ادامه به توضیح عوامل اصلی و راهکارهای مقابله با آنها خواهیم پرداخت.

علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو

فاکتورهای ایجاد بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو

این مشکل موقتی در حالت کلی مربوط به موادی است که با سوختن چربی‌های داخل بدن آزاد می‌شوند. این مواد که به کتون بادی معروف هستند، پس از آزاد شدن وارد جریان خون شده و در مرحله بعد وارد هوای بازدم می‌شوند. در حالت عادی نیز اگر فردی در یک مدت طولانی غذایی میل نکند، این بوی بد را از دهان خود احساس خواهد کرد.

کمبود آب در بدن و بوی بد دهان پس از عمل اسلیو معده

بسیاری از افرادی که معده خود را جهت لاغری جراحی می‌کنند، پس از عمل به صورت ناخودآگاه کمتر مایعات را مصرف می‌کنند. ممکن است سیری و عدم نیاز به آب را پس از عمل حس کنید اما نباید بدنتان را بدون آب کافی رها کنید. بدن انسان نیاز دارد تا برای عملکرد صحیح خود، همیشه در حالت هیدراته بوده و آب کافی در خود داشته باشد. در نتیجه برای حفظ سلامتی و همچنین از بین رفتن بوی بد دهان، مخصوصا پس از جراحی معده، مصرف آب را به صورت منظم در برنامه خود داشته باشید.

کتوزیس، یکی از عوامل بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو

کتوز حالتی است که در آن به جای مصرف کربوهیدرات برای تولید انرژی مورد نیاز خود، از چربی‌های ذخیره شده در بدن استفاده می‌کند. از آنجایی که جراحی اسلیو معده اصولا جذب کالری از مواد غذایی را کاهش می‌دهد، در نتیجه بدن انرژی خود را با اکسیداسیون اسید چرب تامین خواهد کرد. در واقع این بوی بد نشان دهنده اتفاقی است که انتظار آنرا داشتید، یعنی بدن شما در حال سوزاندن چربی‌های خود است.

در این حالت کتون‌ها آزاد می‌شوند و پس از ورود به جریان خون از طریق کلیه‌ها و از ادرار دفع می‌شوند و یا توسط سیستم تنفسی از طریق بازدم از بدن خارج می‌شوند. این موضوع در واقع در بسیاری از روش‌های لاغری اتفاق می‌افتد. اما از آنجایی که انواع عمل جراحی برای لاغری سرعت بیشتری در سوزاندن چربی‌ها دارد، در نتیجه ممکن است این موضوع برای برخی محسوس‌تر از سایر روش‌های لاغری باشد.

رفلاکس معده، یکی دیگر از عوامل بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو

باقی‌ماندن غذا در معده و هضم نشدن آن از دیگر عوامل احتمالی بوی بد دهان از عمل اسلیو است. اگر مواد غذایی که مصرف کرده‌اید نتوانند مسیر خود را از معده به سمت روده کوچک ادامه بدهند، اسید معده به مری و حتی در مواقع به درون دهان وارد خواهد شد. این موضوع می‌تواند با سوزش و در مواردی با درد موضعی در قفسه سینه همراه شود. این موضوع یکی از عوامل بوی بد دهان در تمامی افراد و همچنین در افرادی که عمل اسلیو معده داشته‌اند، است.

سایر موارد عامل بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو

به غیر از سه مورد بالا، این موارد نیز می‌توانند از فاکتورهای ایجاد بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو باشند. مصرف مواد دخانیاتی، مصرف مواد غذایی که پروتئین زیادی در آنها وجود دارد، مصرف مواد غذایی با قند بسیار زیاد، مصرف مشروبات الکلی و در نهایت رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان از عوامل موثر در بوی بد دهان است.

چگونه از بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو جلوگیری کنیم؟

راهکارهایی که در ادامه ارائه می‌شود، به شما کمک می‌کند تا از بوی بد دهان رها شوید:

 • سعی کنید مسواک زدن و کشیدن نخ دندان را دوبار در برنامه روزانه خود قرار دهید.
 • سعی کنید آب بیشتری مصرف کنید. روزانه مصرف حداقل هشت لیوان آب را در برنامه خود قرار دهید.
 • اگر علاوه بر بوی بد دهان رفلاکس هم دارید، آنتی‌اسیدها را می‌توانید بدون نسخه از داروخانه‌ها تهیه و مصرف کنید.
 • برنامه غذایی مناسب برای دوره پس از جراحی را جدی بگیرید و از آن پیروی کنید.
 • نوشیدنی‌ها و موادغذایی اسیدی را در برنامه خود قرار ندهید
 • اگر تمایل داشتید از جویدن آدامس‌های بدون قند برای کاهش بوی دهان استفاده کنید.
 • در نهایت پیشنهاد می‌شود که به دندانپزشک مراجعه کنید و از سلامت شرایط لثه‌ها و دندان‌های خود مطمئن شوید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکتر محمد یرانی متخصص جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و لاپاراسكوپي می باشند. ایشان دوره تكميلي جراحي هاي پيشرفته لاپاروسكوپي و جراحي هاي چاقي و متابوليك را در دانشگاه علوم پزشكي تهران گذرانده اند.

خدماتی که دکتر محمد یرانی ارائه می دهند:

 • جراحی های لاپاروسكوپی چاقی ( اسلیو، بای پس، مینی بای پس، ساسی و پلیكیشن)
 • جراحی های لاپاروسكوپی فتق های كشاله ران فتق های نافی و فتق های شكمی
 • جراحی های لاپاروسكوپی فتق های دیافراگمی و ریفلاكس مقاوم به درمان دارویی
 • جراحی های دستگاه گوارش به روش لاپاروسکوپی ( مری معده كبد طحال پانكراس روده باريك و كولون، آپاندیس، كیسه صفرا)
 • جراحی های رحم، تخمدان، آندومتریوز به روش لاپاروسکوپی