عمل بهاره رهنما

  • خانه
  • -
  • مقالات
  • -
  • عمل بهاره رهنما
 عمل بهاره رهنما

حدود 2 سال قبل از طريق يکي از دوستان که او هم تحت عمل جراحي چاقي قرار گرفته بود با دکترم آشنا شدند، ولي باز هم به‌دليل اخبار بدي که از عمل جراحي چاقي شنيده بودند، تمايلي به عمل جراحي نداشتن. حتي مادر و دختر خانم رهنما هم با عمل جراحي مخالف بودند، اما چاقي واقعا مشکلات زيادي براي این هنرمند مردمی ايجاد کرده بود. نفس‌نفس زدن، حملات شبانه‌ آسمي و حتي سال قبل چند بار به متخصص قلب و عروق مراجعه کرده بودن که خوشبختانه مشکلي نبود، ولي امسال مشکل ديگري به مشکلاتشون اضافه شد.درد معده بسيار شديد و مشکلات گوارشي پيدا کرده بودن. آنقدر که بعد از خوردن يکي- دو لقمه غذا بايد دراز مي‌کشيدن، مشکل اصلي اين بود که معده بيش از اندازه بزرگ شده بود.

عمل بهاره رهنما

واقعا از پس اضافه وزن برآمدن کار بسيار سختيه، مردم عادي وقتي با فرد داراي اضافه وزن برخورد مي‌کنند خيلي راحت ميگن: «نخور»، «کمتر بخور» ولي واقعا اضافه وزن شباهت زيادي به اعتياد دارد. چنين افرادي مدام گفت‌وگوي دروني دارند که اين غذا را نبايد بخورم، چرا خوردم؟ از امروز ديگه رژيم را شروع مي‌کنم و…، ولي عمل جراحي اسليو همه اين گفت‌وگوها و عذاب وجدان ها و کلنجارها را از بين مي‌بره. از گفتگوی ایشون میشه برداشت کرد که ایشون فکر مي‌کنن همه افرادي که چاقي مفرط دارند بايد هر چه زودتر دست به‌کار شوند زيرا اين نوع چاقي قطعا باعث بيماري و ناتواني و افسردگی خواهد شد.

ابتدا در مورد استفاده از بالون براي درمان چاقي توضيحاتی میگوییم. به نظر مي‌رسد تعداد بيماران زيادی از اين روش رضایت ندارن و به نتیجه نرسیدن متاسفانه.

اول باید بگیم که بالون روش منسوخ شده است چون نتیجه و خروجی خوبی نداشته و چاقی و اضافه وزن دوباره بازگشت خواهد داشت در مدتی بعد عمل. بالون روشي کاملا موقتي براي کاهش وزن است و هيچ فردي نمي‌تواند بالون را به مدت طولاني نگه دارد. بالون در معده قرار داده مي‌شود تا حجمي از معده را اشغال کند و فرد نتواند غذا بخورد، اما به محض اینکه فرد به وزن نرمال رسید و خروج بالون فرد شروع به خوردن غذا مي‌کند. حتي ممکن است روند غذا خوردن شديدتر هم بشه چونکه بالون باعث افزايش حجم معده مي‌شه.

جراحي‌های باریاتریک 2 گروه هستند؛ جراحي‌هايي که فقط روي معده انجام مي‌شوند؛ يعني معده کوچک و اشتهاي بيمار کم مي‌شود. در اين گروه‌‌بندي مهم‌ترين و بهترين عمل جراحي اسليو است. در عمل جراحي اسليو معده به شکل موز درمي‌آيد. معده انسان 2 قسمت است؛ قسمتي که شکل بادکنکي است و قسمتي که وظيفه هضم و جذب غذا را برعهده دارد. در عمل اسليو حجم قسمت بادکنکي کوچک مي‌شود و به 100 تا 150 سي‌سي مي‌رسد که باعث مي‌شود فرد زودتر سير شود و خوب طبیعتا توصیه پزشک بعد از عمل جراحی این است که این حجم ببشتر با پروتئین و فیبر و سبزیجات پر بشه و خوردن مایعات فراموش نشه
منتها پیشنهاد و توصیه ای که خیلی تاکید میشه پرهیز از خوردن مایعات نیم ساعت قبل و بعد وعده غذاییست.
و تاکید بر نخوردن انواع نوشیدنیهای گازدار و آب میوه های صنعتی است.

در جراحي نوع دوم مانند دئودنوم سوئيچ، معده و روده بيمار با هم دستکاري مي‌شوند؛(بایپس، مینی بایپس) يعني علاوه بر اينکه فرد مقدار کمتري غذا مي‌خورد، هضم غذا نيز کمتر مي‌شود. که این مقداری از روده که دستکاری میشه و از مسیر خارج میشه،بستگی به اضافه وزن بیمار و تشخیص پزشک داره.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکتر محمد یرانی متخصص جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و لاپاراسكوپي می باشند. ایشان دوره تكميلي جراحي هاي پيشرفته لاپاروسكوپي و جراحي هاي چاقي و متابوليك را در دانشگاه علوم پزشكي تهران گذرانده اند.

خدماتی که دکتر محمد یرانی ارائه می دهند:

  • جراحی های لاپاروسكوپی چاقی ( اسلیو، بای پس، مینی بای پس، ساسی و پلیكیشن)
  • جراحی های لاپاروسكوپی فتق های كشاله ران فتق های نافی و فتق های شكمی
  • جراحی های لاپاروسكوپی فتق های دیافراگمی و ریفلاكس مقاوم به درمان دارویی
  • جراحی های دستگاه گوارش به روش لاپاروسکوپی ( مری معده كبد طحال پانكراس روده باريك و كولون، آپاندیس، كیسه صفرا)
  • جراحی های رحم، تخمدان، آندومتریوز به روش لاپاروسکوپی