عمل چاقی چیست و چگونه انجام میشود ؟

 • خانه
 • -
 • مقالات
 • -
 • عمل چاقی چیست و چگونه انجام میشود ؟
 عمل چاقی چیست و چگونه انجام میشود ؟

جراحی های کاهش وزن، که به آن جراحی چاقی یا متابولیک نیز گفته می شود، به عنوان روشی درمانی برای افرادی که بسیار چاق هستند استفاده می شود. این گونه جراحی ها می تواند منجر به کاهش وزن قابل توجهی در افراد چاق شود و به بهبود بسیاری از بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع 2 یا فشار خون بالا کمک کند. اما این گونه جراحی ها نیز مانند هر جراحی دیگری ممکن است عوارضی را برای فرد به همراه داشته باشد بنابراین تنها به افرادی که از طریق تغییر در سبک زندگی، رژیم غذایی و ورزش نتوانسته اند وزن خود را کاهش دهند، استفاده از این روش های جراحی توصیه می شود.

 

جراحی چاقی به چه منظور انجام می شود؟

کیفیت زندگی، سلامت جسمی و روحی پس از جراحی لاغری به طرز شگفت آوری بهبود پیدا می کند. بیمار نه تنها اعتماد به نفس خود را دوباره به دست می آورد، بلکه بسیاری از بیماری های خطرناک مانند:

 • ریفلاکس معده
 • بیماری های قلبی
 • فشار خون بالا
 • آپنه خواب شدید
 • دیابت نوع دو
 • سکته مغزی

مصون خواهد ماند.

 

جراحی باندینگ معده برای درمان چاقی

باند یا نوار معده، نواری است که در اطراف معده قرار می گیرد و یک کیسه کوچک به سمت بالا ایجاد می کند. برای پر کردن این کیسه غذای کمتری لازم است، بنابراین نیازی نیست که غذای زیادی بخورید تا احساس سیری کنید.

نوار باندینگ معده به دستگاه کوچکی که در زیر پوست (معمولاً نزدیک وسط قفسه سینه) قرار دارد متصل شده است. با استفاده از این دستگاه پس از عمل می توان باند معده را سفت کرد. این بند معمولاً برای اولین بار حدود 4 تا 6 هفته پس از عمل سفت می شود. این کار با تزریق محلول آب نمک به دستگاه با استفاده از یک سوزن انجام می شود. تنگ و سفت کردن باند معده، نیازی به بیهوش کردن فرد ندارد. لازم است که این باند چند بار سفت شود تا به تنگی ایده آل برای بیمار برسد.

 

 

بای پس معده

بای پس معده، عملی است که در آن از یک منگنه جراحی برای ایجاد یک کیسه کوچک در بالای معده استفاده می شود. سپس کیسه به روده کوچک شما متصل می شود و بقیه معده را دور می زند. این بدان معناست که برای این کهن احساسا سیری کنید، غذای کمتری لازم است بخورید و در نتیجه کالری کمتری را از غذایی که می خورید جذب کنید.

 

 

اسلیو معده

در جراحی اسلیو معده، قسمت زیادی از معده برداشته می شود، بنابراین معده بسیار کوچکتر از قبل می شود. این بدان معناست که شما دیگر نمی توانید به همان اندازه ای که قبل از جراحی غذا می خوردید تا احساس سیری کنید، غذا بخورید و با خوردن غذای کمتری خیلی زودتر احساس سیری می کنید.

 

 

بالون داخل معده

بالون داخل معده چیزی شبیه به یک بادکنک نرم است که با هوا یا آب نمک پر شده و با استفاده از یک لوله نازک از گلو (که به گاستروسکوپی معروف است) در معده ی فرد قرار می گیرد. این بدان معناست که شما می توانید غذای بسیار کمتری نسبت به دوره ی پیش از عمل خود بخورید تا احساس سیری کنید. این بالن فقط برای مدتی در معده ی شما باقی می ماند و اقدام موقتی است و معمولاً بالن حداکثر پس از 6 ماه از معده ی فرد خارج می شود.

 

 

انحراف بیلیوپانکراس

روش انحراف بیلیوپانکراسی شبیه بای پس معده است، با این تفاوت که کیسه معده بیشتر در امتداد روده کوچک قرار می گیرد. این به معنی آن است که شما کالری خیلی کمتری از غذایی که می خورید جذب می کنید. اما از آنجایی که می تواند عوارض جانبی بیشتری نسبت به بای پس معده ایجاد کند، بنابراین کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

جراحی چاقی به روش بای پس با سوئیچ اثنی عشری

در این روش از جراحی چاقی، اسلیو معده هم دخیل است. در واقع بای پس با سوئیچ اثنی عشری دارای مراحل بیشتر است که در مرحله اول بخش اعظمی از معده شما برداشته می شود (اسلیو معده). بعد از کوچک شدن معده و ماندن بخش کوچکی از آن، مسیر ورود غذا تغییر می کند تا مواد غذایی کمتری جذب شود. در واقع غذا قسمت اعظمی از روده را رد می کند و به نحوی میانبر می زند. بعد از تمامی این مراحل، کیسه صفرای شما برداشته می شود. در نتیجه عمل با این روش، اشتهای شما برای غذا خوردن کمتر می شود و شاهد کاهش وزن زیادی خواهید بود.

 

گاستروپلاستی عمودی با نوار

این روش شامل ایجاد یک کیسه ی کوچک می شود که مجرای ورودی غذا را به معده ی پایینی محدود می کند. مجرای ورودی با یک قطعه نوار تقویت شده است که از اختلال و انحراف جلوگیری می کند.

 

 

مزایای درمان چاقی با جراحی

درمان چاقی با استفاده از روش جراحی لاپاراسکوپی مزایایی دارد که می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • دوره نقاهت کوتاه تر
 • درد کمتر
 • بستری کوتاه مدت
 • جای زخم کمتر و زیبایی بیشتر در محل جراحی

 

چاقی

 

آیا عمل اسلیو معده نوعی جراحی زیبایی است؟

درست است که چاقی تأثیر زیادی در زیبایی افراد دارد و عمل اسلیو معده منجر به کاهش وزن چشمگیر در افراد و در نتیجه تناسب اندام آن‌ها می‌شود، ولی نمی‌توان آن را صرفاً نوعی جراحی زیبایی به شمار آورد.
در واقع جراحی اسلیو معده یک روش درمانی است. به طوری که در طول عمل، حجم معده کاهش پیدا می‌کند. طبیعی است که با حذف بخشی از فضای معده، میزان جذب مواد غذایی توسط بدن هم کاهش پیدا می‌کند. به زبان ساده، جذب غذای کمتر یعنی کاهش وزن و نهایتاً لاغری!

 

 

عمل اسلیو معده چگونه انجام می شود؟

این روش معمولا به صورت لاپاراسکوپیک انجام می شود که در آن ابزارهای باریکی از طریق چندین برش در قسمت فوقانی شکم وارد بدن می شوند. در حین اسلیو معده حدود ۷۰ درصد معده برداشته می شود و معده شکلی لوله مانند پیدا می کند که تقریبا به اندازه و شکل یک موز است.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکتر محمد یرانی متخصص جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و لاپاراسكوپي می باشند. ایشان دوره تكميلي جراحي هاي پيشرفته لاپاروسكوپي و جراحي هاي چاقي و متابوليك را در دانشگاه علوم پزشكي تهران گذرانده اند.

خدماتی که دکتر محمد یرانی ارائه می دهند:

 • جراحی های لاپاروسكوپی چاقی ( اسلیو، بای پس، مینی بای پس، ساسی و پلیكیشن)
 • جراحی های لاپاروسكوپی فتق های كشاله ران فتق های نافی و فتق های شكمی
 • جراحی های لاپاروسكوپی فتق های دیافراگمی و ریفلاكس مقاوم به درمان دارویی
 • جراحی های دستگاه گوارش به روش لاپاروسکوپی ( مری معده كبد طحال پانكراس روده باريك و كولون، آپاندیس، كیسه صفرا)
 • جراحی های رحم، تخمدان، آندومتریوز به روش لاپاروسکوپی