عوارض چاقی

  • خانه
  • -
  • مقالات
  • -
  • عوارض چاقی
 عوارض چاقی

چاقی چیست؟

 

چاقی و اضافه وزن یک بیماری نسبتا خطرناک می باشد. در واقع در اثر تجمع بیش از حد چربی ها، بدن درگیر دیگر بیماری های خطرناکی می شود. به همین علت باید برای یافتن علت چاقی و درمان آن تلاش بسیاری کرد.

دلایل بسیار زیاد و متفاوتی برای درگیری افراد با چاقی وجود دارد. همچنین سایر عواملی مانند محیط، شرایط بدنی، سبک زندگی، وراثت و … میتوانند بر روی عارضه چاقی افراد تاثیر گذار باشند.

درمان چاقی میتواند بسیار از بیماری های دیگر را درمان کند و همچنین شما را از خطرات بسیاری از بیماری ها درامان نگه دارد. برای درمان کردن چاقی خود، ابتدا باید عوامل موثر بر بروز آن را شناسایی کنید و سپس اقدام به روش های درمان چاقی بکنید.

هم چنین لازم است بدانی که چاقی بیماری زمینه ای برای ایجاد آرتریت، بیماری ریه، آپنه خوابی، دیابت نوع دوم، مقاومت به انسولین، نشانگان متابولیک، فشار خون بالا، هیپرلیپیدمی، ترومبوامبولی، بیماری کیسه صفرا، بیماری رفلاکس از معده به مری، نارسایی قلبی، کبد چرب غیرالکلی، نقرس، ناباروری، بیماری کرونر قلبی، بی اختیاری در دفع ادرار ، آب مروارید و سرطان می باشد.

 

علل ایجاد چاقی در افراد کدامند؟

 

اگرچه تأثیرات ژنتیکی، رفتاری، متابولیک و هورمونی بر وزن بدن وجود دارد، اما چاقی زمانی رخ می‌دهد که کالری بیشتری نسبت به کالری دریافتی از طریق فعالیت‌های عادی روزانه و ورزش دریافت کنید. بدن شما این کالری‌های اضافی را به عنوان چربی ذخیره می‌کند.

در ایالات متحده، رژیم غذایی اکثر مردم کالری زیادی دارد (اغلب به علت استفاده از غذاهای فست فود و نوشیدنی‌های پر کالری). افراد چاق ممکن است قبل از احساس سیری کالری بیشتری بخورند، زودتر احساس گرسنگی کنند یا به دلیل استرس یا اضطراب بیشتر غذا بخورند.

بسیاری از افرادی که در کشورهای غربی زندگی می‌کنند، اکنون مشاغلی دارند که از نظر جسمی بسیار کم نیاز است، بنابراین تمایلی به سوزاندن کالری زیادی در محل کار ندارند. حتی فعالیت‌های روزانه نیز کالری کمتری را به لطف امکانات رفاهی مانند کنترل از راه دور، پله‌های برقی، خرید آنلاین و بانک‌ها مصرف می‌کنند.

و از دیگر دلایل چاقی میتوان موارد ژنتیکی را نام برد . ژن هایی که از نسل قبل دریافت میکنید، میتواند بر چاق شدن شما اثر بگذارند. در واقع چاق شدن شما در اثر دریافت ژن ها از پدر و مادری است که، خود به چاقی مبتلا هستند. میزان اشتها و یا توانایی تبدیل غذا به انرژی مورد نیاز بدن میتواند به نوع ژنتیک شما نیز بستگی داشته باشد.

همچنین سبک زندگی و نوع غذاهایی که روزانه مصرف می کنید؛ بر روی چاقی شما اثر می گذارند. در واقع افرادی که در وعده های غذایی خود غذاهای ناسالم، غذاهای حاوی کالری زیاد، میزان میوه و سبزی کم و نوشیدنی ها غیر طبیعی دارند؛بیشتر در معرض ابتلا به چاقی و بیماری های مرتبط با آن هستند. همچنین کسانیکه در زندگی خود فعالیت کمی دارند، به چاقی مبتلا می شوند.

در برخی از بیماریها مانند سندرم کوشینگ میزان فعالیت افراد کاهش می یابد و در نتیجه چاقی به سراغ آنها میاید. همچنین برخی از بیماری های به طور ناخودآگاه بر روی وزن شما تاثیر می گذارند. مصرف داروهایی مانند داروهای ضدافسردگی، دیابت، استروئیدی و … سبب چاق شدن افراد می شوند.

در برخی از خانم های مستعد اضافه وزن، پس از زایمان آنها و دوران بارداری شان، دچار چاقی و اضافه وزن می شوند.

 

عوارض چاقی :

 

پُر فشاری خون

پُر فشاری خون هرچه وزن شما بیشتر شود، بافت چربی شما نیز بیشتر می شود. این بافت برای زنده ماندن نیاز به اکسیژن و سایر مواد غذایی دارد که باید توسط جریان خون تأمین شود. هر چه نیاز به اکسیژن و مواد مغذی بیشتر شود، حجم خون و مقدار فشاری که روی سیستم گردش خون وارد می شود، افزایش می یابد و هر چه حرکت خون در سیستم گردش خون بیشتر شود، فشار بیشتری بر دیواره ی سرخرگ های شما وارد می شود. علاوه بر این، چاقی باعث افزایش سطح هورمون انسولین در خون می گردد که این هورمون علاوه بر کنترل قند خون ، باعث نگه داشتن آب و نمک در رگ ها می شود که این خود باعث افزایش حجم خون می گردد. همچنین چاقی باعث افزایش تعداد ضربان قلب و کاهش ظرفیت عروق برای جابجایی خون می شود که تمام این عوامل باعث پرفشاری خون می گردد.

 

دیابت

چاقی عامل اصلی ایجاد دیابت نوع ۲ می باشد، زیرا افزایش چربی باعث افزایش مقاومت بدن به اثر هورمون انسولین می شود. لذا این هورمون نمی تواند با مقادیر نرمال قبلی، وظیفه ی خود را که کنترل قند خون است، به درستی انجام دهد و قند خون بالا می رود که خود یکی از عوامل مهم خطر برای سلامتی فرد است.

اختلال در چربی های خون

رژیم های غذایی که دارای مقدار زیادی چربی های اشباع شده مثل گوشت قرمز یا غذاهای سرخ شده هستند، می توانند علاوه بر ایجاد چاقی باعث بالا رفتن کلسترول بد خون (به نام LDL) شوند. چاقی همچنین باعث پایین آمدن سطح کلسترول خوب خون (به نام HDL) و بالا رفتن سطح تری گلیسیرید خون می شود. تری گلیسیریدها بیشترین میزان چربی در غذاهای شما و همچنین بیشترین درصد چربی در بدن شما را شامل می شوند، و در طولانی مدت اختلال در سطح چربی های خون، باعث تصلب شرائین می شود، زیرا چربی های اضافه در جدار رگ ها رسوب می کنند. تصلب شرائین خود باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر و سکته ی مغزی می شود.

بیماری عروق کرونر

این بیماری یکی از اشکال بیماری های قلبی – عروقی است که از رسوب چربی در جدار سرخرگ های کرونر(سرخرگ هایی که به قلب خون رسانی می کنند) ایجاد می شود. پس از مدتی، رسوب این چربی ها باعث تنگ تر شدن دیواره ی داخلی عروق شده و خون کمتری به بافت قلب می رسد. کاهش خون رسانی به قلب، باعث آنژین صدری (درد قفسه ی سینه) می شود. انسداد کامل عروق قلبی می تواند باعث سکته ی قلبی شود.

سکته ی مغزی

چاقی باعث تصلب شرائین و رسوب چربی در جدار سرخرگ ها می شود که می تواند سرخرگ های مغزی را نیز درگیر کند و باعث تنگ شدن عروق مغزی شود. حالا اگر لخته ی خونی در این عروق باریک ایجاد شود، می تواند به طور ناگهانی باعث انسداد جریان خون به منطقه ای از مغز شما شده و منجر به سکته ی مغزی گردد.

چاقی

 

درمان چاقی

روش های درمان چاقی عبارتند از:

بهترین روش در ابتدا، می تواند مراجعه به متخصص تغذیه باشد. در واقع متخصص تغذیه با بررسی بدن شما و نوع چاقی شما، کمک موثری در درمان چاقی می کند.

ایجاد تغییر در رژیم غذایی

این موضوع برای همه شفاف است که، مصرف غذاهای پرچرب، پرکالری، سرخ کردنی، بسیار شیرین و … سبب چاقی میشود. پس با تغییر نوع رژیم غذایی خود به غذاهای سالم، از چاقی دور بمانید و آن را درمان کنید.

انتخاب سالم مواد غذایی

برخی از غذاها علاوه بر اینکه کالری بسیار کمی دارند، میزان سیر کردن آنها نیز بیشتر است. مصرف مواد غذایی مانند میوه ها، انواع سبزیجات، غذاهای دارای فیبر، غذاهای دارای پروتئین، غذاهای دارای امگا 3 و 6، غذاهای دارای کربوهیدرات، روغن های طبیعی و…. بسیار سالم است و همچنین گزینه های مناسبی برای درمان چاقی می باشند. سعی کنید روزانه، به مقدار بیشتری از این مواد در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

افزایش فعالیت بدنی

فعالیت بدنی و ورزش های روزانه تاثیر شگرفی بر روی لاغری شما دارد. در طول مدت درمان چاقی، اگر سایر روش های درمان چاقی با ورزش کردن همراه باشند؛ بی شک شما سریعتر به وزن ایده آل خود خواهید رسید. همچنین ورزش کردن باعث می شود تا در زمان لاغر شدن، عضلات و پوست بدن شما افتاده و شل نباشند.

تغییر زندگی گذشته

به طور کلی اگر به دنبال علت چاقی و درمان آن هستید؛ بهتر است با سبک زندگی خود در دوران چاقی خداحافظی کنید. تحرک خود را افزایش دهید، آب به میزان بیشتری بنوشید، در میان وعده های روزانه خود از میوه و سبزیجات استفاده کنید، برنامه منظم ورزش هفتگی داشته باشید، بهترین زمان را برای غذا خوردن انتخاب کنید، برخی بیماری های خود را درمان کنید، روحیه خود را تقویت و شاد کنید و ….

جراحی چاقی

در موارد بسیار حاد و چاقی های مفرط، افرادی که نمیتوانند سایر روش های درمان چاقی را امتحان کنند، به عمل های جراحی روی می آورند. در واقع شاخص توده بدنی این افراد 40 و یا بیشتر از 40 می باشد. در این حالت، معمولا باید برای لاغری، از جراحی کمک گرفت. با کمک انجام جراحی هایی مانند بای پس معده، اسلیو معده و …می توان چاقی را درمان کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکتر محمد یرانی متخصص جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و لاپاراسكوپي می باشند. ایشان دوره تكميلي جراحي هاي پيشرفته لاپاروسكوپي و جراحي هاي چاقي و متابوليك را در دانشگاه علوم پزشكي تهران گذرانده اند.

خدماتی که دکتر محمد یرانی ارائه می دهند:

  • جراحی های لاپاروسكوپی چاقی ( اسلیو، بای پس، مینی بای پس، ساسی و پلیكیشن)
  • جراحی های لاپاروسكوپی فتق های كشاله ران فتق های نافی و فتق های شكمی
  • جراحی های لاپاروسكوپی فتق های دیافراگمی و ریفلاكس مقاوم به درمان دارویی
  • جراحی های دستگاه گوارش به روش لاپاروسکوپی ( مری معده كبد طحال پانكراس روده باريك و كولون، آپاندیس، كیسه صفرا)
  • جراحی های رحم، تخمدان، آندومتریوز به روش لاپاروسکوپی