8 ماده غذایی که نباید بعد از جراحی چاقی بخورید

 • خانه
 • -
 • مقالات
 • -
 • 8 ماده غذایی که نباید بعد از جراحی چاقی بخورید
 8 ماده غذایی که نباید بعد از جراحی چاقی بخورید

مقدمه‌ای بر خوراکی‌های ممنوع بعد از جراحی چاقی

ممکن است این نگرانی برای افراد پیش بیاید و بپرسند که آیا باید پس از جراحی چاقی، دسته‌ای از غذاها را کاملا حذف کرد؟ چه غذاهایی را نمی‌توان پس از جراحی چاقی مصرف نمود؟ مهم است که در رژیم غذایی پس از جراحی چاقی از مصرف برخی مواد غذایی اجتناب کنید تا مواد مغذی مورد نیاز را به دست آورید و روند کاهش وزن شما دچار اختلال نشود.

پس از اینکه از بیمارستان به خانه رفتید، به شما گفته می‌شود که پس از انجام عمل جراحی رژیم غذایی خاصی را دنبال کنید. این رژیم ممکن است کاملاً متفاوت با رژیم غذایی شما قبل از جراحی باشد. در ادامه اطلاعات بیشتری از این رژیم به شما می‌دهیم و خوراکی‌های ممنوع بعد از جراحی چاقی را به شما معرفی می‌کنیم. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

رژیم غذایی بعد از جراحی چاقی

این رژیم معمولا 3-4 مرحله دارد که با مایعات شروع می شود، سپس به پوره می‌رسد و به غذاهای نرم می‌رسد. در طول چند ماه اول بهبودی پس از جراحی شما از مصرف مایعات به غذاهای جامد می‌رسید. برخی از بیماران جراحی چاقی این اشتباه را مرتکب می‌شوند که فکر می‌کنند زمانی که مجاز به خوردن غذای جامد هستند، می‌توانند هر چیزی را که دوست دارند بخورند. بعضی افراد فکر می کنند که برخی از غذاها برای همیشه از دستور کار خارج شده‌اند. هر دو این باور‌ها اشتباه هستند. اکثر بیماران قادر به هضم بسیاری از غذاها هستند اما خوردن همه این غذاها به آن‌ها توصیه نمی‌شود.

8 ماده غذایی که نباید بعد از جراحی چاقی بخورید

 • غذای با ارزش غذایی کم و کالری غیرمفید

از آنجایی که معده شما بعد از جراحی چاقی بسیار کوچک می‌شود، باید با انتخاب رژیم غذایی عاقلانه، مواد غذایی مورد نیاز روزانه را دریافت کنید. رژیم جراحی چاقی به معنای پرهیز از غذاهایی است که ارزش غذایی کمی دارند یا ارزش غذایی ندارند. این غذاها شامل شیرینی‌ها، چیپس، چوب شور، کیک برنجی و ذرت بوداده است. اگر این غذاها را بخورید، ممکن است دچار سوءتغذیه شوید یا وزن شما دوباره افزایش پیدا کند.

غذاهای پر از شکر یا سرخ شده می‌توانند منجر به وضعیتی به نام «سندرم دامپینگ» شوند. در این سندرم این خوراکی‌های ممنوع بعد از جراحی چاقی، پس از خوردن به سرعت به روده بزرگ تخلیه می‌شوند. سندرم دامپینگ باعث ضعف، عرق سرد، حالت تهوع، استفراغ و اسهال می شود.

 • نوشیدنی‌های الکلی

مشروبات الکلی کالری بالایی دارند و باید از مصرف آن‌ها خودداری کنید. مانند هر نوشیدنی دیگری، نوشیدنی‌های الکلی فضایی را در معده شما اشغال می‌کنند که باید در طول رژیم غذایی پس از جراحی با غذاهای غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی پر شود. علاوه بر این جذب الکل پس از جراحی به طور چشمگیری افزایش می‌یابد که می‌تواند منجر به مسمومیت شود. معمولاً به بیماران دستور داده می‌شود که هر روز دو لیتر یا هشت لیوان آب یا نوشیدنی بدون کافئین یا شکر بنوشند. مهم است که به خاطر داشته باشید که 30 دقیقه قبل یا بعد از غذا، نوشیدنی را همراه غذا ننوشید. این تمرین که برای هر رژیم جراحی کاهش وزن ضروری است به شما کمک می‌کند احساس سیری کنید و فضای موجود در معده را برای مواد مغذی نگه دارید.

 • غذاهای خشک

از آنجایی که در حین غذا خوردن نباید مایعات بنوشید، بهتر است از خوردن غذاهای خشک حداقل در ابتدای رژیم جراحی چاقی خودداری کنید. خوردن مواد غذایی مانند آجیل یا گرانولا ممکن است شما را اذیت کند. می توانید غلات معمولی بخورید، اما حتما آن‌ها را با شیر کم چرب نرم کنید. قطعات بسیار کوچک این غذاها را امتحان کنید تا ببینید آیا می‌توانید آن‌ها را به عنوان بخشی از رژیم جراحی چاقی خود تحمل کنید یا خیر. اگر نه، ناامید نشوید. با بهبودی بیشتر بدن، ممکن است بتوانید بعداً در رژیم غذایی پس از جراحی چاقی از این غذاها استفاده کنید.

 • نان، برنج و پاستا

از خوراکی‌های ممنوع بعد از جراحی چاقی می‌توان به غذاهای غنی از نشاسته اشاره کرد. به دلیل ماهیت نشاسته‌ای نان، برنج و ماکارونی، آنها می توانند خمیری در گلوی شما ایجاد کنند که بلعیدن آن بدون مایع سخت است. در برخی موارد آنها می توانند استوما (سوراخ کیسه ای که معده جدید شما است) را مسدود کنند. لازم نیست این غذاهای پر نشاسته را به طور کامل حذف کنید، اما بهتر است در ابتدا از خوردن آن‌ها اجتناب کنید. وقتی آن‌ها را می خورید سعی کنید فقط لقمه‌های کوچک بردارید.

 • میوه ها و سبزیجات

برای دریافت فیبر کافی باید مقدار زیادی میوه و سبزیجات مغذی را به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود مصرف کنید، اما از خوردن سبزیجات سخت هضم اجتناب کنید. کرفس، ذرت، کلم بروکلی، کلم و مارچوبه مواردی هستند که قطعا در روز‌های اول باید از خوردن آن‌ها اجتناب کنید. با گذشت زمان ممکن است بتوانید این غذاها را هضم کنید، اما در ابتدا سبزیجات پخته، نرم و بدون پوست بخورید. لوبیا و نخود گزینه خوبی هستند زیرا پروتئین مورد نیاز برای تغذیه مناسب در رژیم غذایی بعد از جراحی را نیز فراهم می کنند.

 • غذای پرچرب

خوردن غذاهای چرب بعد از جراحی ممکن است باعث حالت تهوع شما شود و کاهش وزن شما را تحت تاثیر قرار دهد. بیکن، سوسیس، کره، شیر کامل و پنیرهای سفت را کنار بگذارید و به جای آن گزینه‌های کم چرب را انتخاب کنید. گوشت ساندویچی کم چرب، گوشت گاو بدون چربی، مرغ، بوقلمون و پنیرهای کم چرب را انتخاب کنید. چربی زیاد از خوراکی‌های ممنوع بعد از جراحی چاقی است. مصرف بیش از حد چربی در رژیم غذایی می‌تواند باعث ایجاد احساس بیماری در شما شود و ممکن است منجر به سندرم دامپینگ شود.

 • نوشیدنی های قندی و دارای کافئین زیاد

مصرف نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه و برخی آب میوه‌ها، در حالی که رژیم دارید می‌تواند منجر به سندرم دامپینگ شود. در عوض آب، نوشیدنی های بسته بندی شده شیرین نشده، قهوه بدون کافئین و چای را انتخاب کنید. کافئین منجر به کم آبی بدن می شود و چون نمی‌توانید به علت معده کوچک خود آب زیادی بنوشید، از مصرف کافئین خودداری کنید‌.

 • مواد گوشتی سنگین و سفت

یکی از عاداتی که بیماران چاقی باید در رژیم غذایی پس از جراحی بیاموزند این است که غذای خود را به خوبی بجوند. هر چه بیشتر بجوید، قورت دادن و هضم غذایتان آسان‌تر می شود. جویدن گوشت در رژیم غذایی چاقی مهم است. گوشت بدون چربی بخشی ضروری از برنامه غذایی است زیرا دریافت پروتئین کافی بسیار مهم است. وقتی به جویدن بیشتر عادت کردید، گوشت های بدون چربی را انتخاب کنید. با لقمه هایی شروع کنید که به اندازه یک مداد پاک کن هستند. از خوردن استیک، گوشت خوک، هات داگ و ژامبون خودداری کنید. در عوض مرغ چرخ کرده یا بوقلمون، مرغ پخته یا ماهی را انتخاب کنید.

جمع بندی خوراکی‌های ممنوع بعد از جراحی چاقی

ممکن است تجربه‌های افراد مختلف از جراحی چاقی متفاوت باشد، اما به طور کلی باید موارد بالا را رعایت کنید. اگر دچار مشکل شدید به پزشک خود اطلاع دهید‌. برای کسب اطلاعات درباره خوراکی‌های ممنوع بعد از جراحی چاقی می‌توانید با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکتر محمد یرانی متخصص جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و لاپاراسكوپي می باشند. ایشان دوره تكميلي جراحي هاي پيشرفته لاپاروسكوپي و جراحي هاي چاقي و متابوليك را در دانشگاه علوم پزشكي تهران گذرانده اند.

خدماتی که دکتر محمد یرانی ارائه می دهند:

 • جراحی های لاپاروسكوپی چاقی ( اسلیو، بای پس، مینی بای پس، ساسی و پلیكیشن)
 • جراحی های لاپاروسكوپی فتق های كشاله ران فتق های نافی و فتق های شكمی
 • جراحی های لاپاروسكوپی فتق های دیافراگمی و ریفلاكس مقاوم به درمان دارویی
 • جراحی های دستگاه گوارش به روش لاپاروسکوپی ( مری معده كبد طحال پانكراس روده باريك و كولون، آپاندیس، كیسه صفرا)
 • جراحی های رحم، تخمدان، آندومتریوز به روش لاپاروسکوپی