چاقی مفرط شکم و جراحی آن

 • خانه
 • -
 • مقالات
 • -
 • چاقی مفرط شکم و جراحی آن
 چاقی مفرط شکم و جراحی آن

امروزه افراد زیادی هستند که از چربی موضعی دور شکم خود رنج می‌برند. شکم چاق در هنگام مراسم یا جشن‌ها وقتی که قصد می‌کنیم لباس مورد علاقمان را بپوشیم بیشتر خودش را نشان می‌دهد. تمامی افرادی که در زندگیمان می‌شناسیم حتی برای یک بار هم که شده در طول زندگی‌اش به دنبال روش‌هایی برای لاغری شکم و پهلو یا از بین بردن چاقی شکم بوده ‌است.

همه ما می‌دانیم شکم و پهلو اولین جایی از بدن هستند که چاق می‌شوند و سرسخت‌ترین چربی‌ها در همین قسمت‌ وجود دارد. به بیان دیگر، شکم و پهلو اولین محل اجتماع چربی‌ها و آخرین محل آب شدن چربی‌ها است!

 

علت چاقی شکم چیست ؟

چربی و شکم چاق بسیار خطرناک است! این موضوع باعث بیماری‌هایی چون سندروم متابولیک، دیابت نوع دو، بیماری‌ها‌ی قلبی و‌ سرطان می‌شود. چربی‌ شکم شامل چربی دور کبد، و دیگر اندام‌های داخل شکم نیز می‌شود که به آن چربی احشایی می‌گویند. احتمال بروز بیماری در افرادی که با وجود وزن طبیعی که دارند، چربی شکم دارند بیشتر از دیگران است. علت چاقی شکم در افراد لاغر متفاوت است اما از دلایل زیر خارج نیست. برخی از افراد لاغر فکر می‌کنند که چاق نمی‌شوند بنابراین رژیم غذایی مناسبی را رعایت نمی‌کنند.

 

 • غذا‌ و نوشیدنی‌ ها‌ی پر‌‌شکر :

مصرف بیش از حد شکر، غذاهای پر‌‌شکر مانند کیک، شیرینی‌ها، آبمیوه‌های غیرطبیعی، نوشابه‌ها، سرشار از شکر هستند. مصرف بیش از حد قند و شکر باعث چاقی شکم می‌شود. این قضیه تا حد زیادی به دلیل مقدار فروکتوز در شکر افزودنی است.

 • مصرف الکل :

این موضوع کاملاً بدیهی است که اگر بیش از اندازه الکل بنوشید، نشانه‌های آن به تدریج و به خصوص بر روی شکم ظاهر خواهند شد. بهترین راه برای مقابله با این نوع برآمدگی شکم، کاهش نوشیدن الکل است.

اما چرا الکل باعث بزرگ شدن شکم می‌شود؟ اولاً به این دلیل که الکل اختلالی در هضم غذا به وجود آورده و سلامتی را به خطر می‌اندازد؛ دوماً، الکل دارای کالری بسیاری است و کالری‌ها عامل اصلی بزرگ شدن شکم هستند.

 

 • هورمون‌ها :

گاهی اوقات ما هیچ نقشی در شکل گیری چربی شکم نداریم و شکم به دلیل عدم توازن هورمون‌ها بزرگ می‌شود. در این صورت، کار زیادی از دست شما بر نمی‌آید. هرچند در کنار داروهایی که پزشکتان تجویز می‌کند، بهتر است تا حد ممکن یک زندگی سالم را در پیش بگیرید.

 

 • عدم تحرکت کافی :

کم‌تحرکی از مهم‌ترین علت چاقی شکم است! اگر فرد کالری بیشتری نسبت به سوزاندن خود مصرف کند، وزن اضافه خواهد کرد. سبک زندگی غیر فعال باعث می‌شود فرد برای خلاص شدن از چربی اضافی، به ویژه در اطراف شکم، از شر چربی اضافی خلاص شود.

 

 •  استفاده از رژیم‌های غذایی کم‌پروتئین :

دریافت کافی پروتئین یکی از مهم‌ترین عوامل پیشگیری از افزایش وزن است. احساس سیری بهتر و در نتیجه کاهش کالری دریافتی می‌شود. در مقابل، رژیم غذایی کم‌پروتئین می‌تواند در درازمدت باعث چاقی شکم شود. چندین بررسی مشاهده‌ای نشان می‌دهند که مصرف بیشتر پروتئین، احتمال بروز چاقی شکم را کاهش می‌دهد.

 

 • باکتری‌ها‌ی موجود در روده :

صدها نوع باکتری در روده به خصوص در روده بزرگ وجود دارند، بعضی از این باکتری‌ها مفید هستند. بعضی از باکتری‌ها برای سلامتی ضرر دارند. باکتری‌هایی که در روده وجود دارند مانند فلور‌‌ روده یا ریزاندامگاه همزیست شناخته می‌شوند. سلامتی روده برای سیستم امینی بدن و دوری از بیماری‌ها ضروری است عدم توازن باکتری‌هایی که در روده وجود دارد، خطر‌هایی مثل، سرطان، دیابت نوع دو، بیماری‌های قلبی و سایر بیماری‌ها زیاد می‌کند. توازن نداشتن باکتری‌های روده باعث افزایش چاقی در اطراف شکم می‌شود.

 

 • یائسگی :

چاقی شکم در دوران یائسگی بسیار شایع است. در دوران بلوغ، هورمون استروژن سیگنال‌هایی به بدن می‌فرستد و موجب می‌شود چربی در باسن و ران زنان ذخیره شود تا زنان آماده‌ی بارداری باشند. این چربی‌ها ضرری ندارند، ولی در برخی موارد، آب‌کردن‌شان می‌تواند بسیار سخت باشد. یائسگی رسما یک سال پس از آخرین قاعدگی آغاز می‌شود. در این دوره با افت چشمگیر سطح هورمون استروژن، چربی‌ها به جای ران و باسن، در شکم ذخیره می‌شوند.

 

 

معرفی انواع جراحی لاغری و هزینه آنها

در حال حاضر علاوه بر روش‌هایی مانند ورزش و رژیم غذایی، روش‌های دیگری برای کاهش وزن وجود دارد که بیشتر برای افرادی استفاده می‌شود که استعداد چاقی دارند و با روش‌های ذکرشده وزن آن‌ها کاهش نمی‌یابد. به‌عبارت‌دیگر جراحی لاغری به مجموعه روش‌هایی می‌گویند که سبب ایجاد تغییر در بافت‌ها و اندام‌های بدن مانند معده، روده و سایر اندام‌های دستگاه گوارش می‌شود .

 

چاقی شکم

 

جراحی اسلیو گاسترکتومی :

یکی از روش‌های جدید کاهش وزن که امروزه طرفداران بسیاری دارد، جراحی اسلیو معده است. این جراحی کمتر از 4 سال است که تاییدیه (FDA) دریافت کرده است و در کشور ما انجام می‌شود.

 

جراحی بای پس معده :

عمل بای پس معده یکی دیگر از روش‌های جراحی لاغری است که به‌وسیله لیزر انجام می‌شود و با اسلیو معده تفاوت‌هایی دارد. بای پس معده یکی از روش‌های قدیمی جراحی لاغری است که بیش از 20 سال قدمت دارد. در این روش جراح قسمت بالای معده را برش خواهد زد و کیسه‌ای به‌اندازه گردو در آن قسمت ایجاد خواهد کرد.

 

باندینگ معده :

باندینگ معده یکی دیگر از روش‌های جراحی لاغری است که جراح با قرار دادن نوار سیلیکونی قابل تنظیم در قسمت بالایی معده این عمل را انجام می‌دهد. در این روش میزان حجم معده قابل تنظیم است و با توجه به درخواست بیمار و نظر پزشک تغییر خواهد کرد. این تکنیک توسط سازمان (FDA) تایید شده است. در روش باندینگ معده، جراح باند را در قسمت بالای معده قرار می‌دهد و آن را به‌وسیله یک لوله به معده متصل می‌کند، لوله قرارگرفته به‌وسیله یک دریچه در زیرپوست شکم قابل ‌دسترسی است.

 

عوامل موثر در هزینه های جراحی چاقی

هزینه های جراحی لاغری را می توان در دو دسته کلی قرار داد، بخش اول مربوط به هزینه های بیمارستان و بخش دوم مربوط به خود عمل است.

هزینه های بیمارستان جراحی معده

این بخش شامل هزینه های عمومی بیمارستان مانند استفاده از اتاق عمل، بخش پرستاری و شب مانی و هزینه های خصوصی تر مانند تجهیزات مورد نیاز برای عمل متناسب با نوع آن و با توجه به تجویز پزشک (می باید از قبل تهیه کنید)، می شوند.

هزینه های عمل جراحی چاقی

موارد متعددی در تعیین قیمت عمل معده تاثیر گذارند که در ادامه آن ها را شرح خواهیم داد.

۱) تنوع عمل ها آن قدر بالا است که به هیچ عنوان پیش از ویزیت توسط پزشک و مشاهده تمام آزمایشات و سونوگرافی ها نمی توان قیمت آن را تعیین کرد. برای مثال ممکن است علاوه بر عمل معده نیاز باشد تا سایر بخش های گوارشی بیمار نیز جراحی شوند تا بیشترین تاثیر را روی لاغری فرد داشته باشند.

۲) میزان دستمزد پزشک که متناسب با مهارت و سختی عمل تعیین خواهد شد.

۳) بیمارستانی که قرار است عمل در آن انجام شود و پیشرفته بودن دستگاه های مورد استفاده نیز در قیمت گذاری تاثیر خواهند گذاشت.

 

پیچیدگی عمل جراحی چاقی و مدت‌زمان عمل چاقی

مدت‌زمان عمل و پیچیدگی آن نیز یکی دیگر از عوامل موثر در تعیین میزان هزینه جراحی است که با توجه به نوع جراحی و بروز مشکلات در حین عمل، تعیین می‌شود. به‌عنوان‌مثال جراحی بای پس معده یکی از پیچیده‌ترین جراحی‌ها است که هزینه بالاتری نسبت به سایر جراحی‌ها دارد. درصورتی که عمل باندینگ و اسلیو معده در مدت زمان کمتری انجام می‌شود.

 

تعداد شب‌های بستری بیمار جراحی چاقی در بیمارستان

با توجه به نوع جراحی انجام‌شده، نیاز بیمار به مراقبت، وضعیت فرد و تشخیص پزشک معالج، تعداد شب‌های بستری در بیمارستان متفاوت است که تاثیر به‌سزایی در قیمت‌ جراحی دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکتر محمد یرانی متخصص جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و لاپاراسكوپي می باشند. ایشان دوره تكميلي جراحي هاي پيشرفته لاپاروسكوپي و جراحي هاي چاقي و متابوليك را در دانشگاه علوم پزشكي تهران گذرانده اند.

خدماتی که دکتر محمد یرانی ارائه می دهند:

 • جراحی های لاپاروسكوپی چاقی ( اسلیو، بای پس، مینی بای پس، ساسی و پلیكیشن)
 • جراحی های لاپاروسكوپی فتق های كشاله ران فتق های نافی و فتق های شكمی
 • جراحی های لاپاروسكوپی فتق های دیافراگمی و ریفلاكس مقاوم به درمان دارویی
 • جراحی های دستگاه گوارش به روش لاپاروسکوپی ( مری معده كبد طحال پانكراس روده باريك و كولون، آپاندیس، كیسه صفرا)
 • جراحی های رحم، تخمدان، آندومتریوز به روش لاپاروسکوپی