مراحل قبل از اسلیو معده

 

پیشرفت تکنولوژی پزشکی و بهبود روش ‌های جراحی، امکان انجام عمل‌ های جراحی از جمله اسلیو را برای افرادی که با مشکلات چاقی مواجه هستند، فراهم کرده است. اما، قبل از انجام هر گونه عمل جراحی، مراحل مختلفی باید طی شوند تا به نتایج مطلوب دست یابیم. در این مطلب به بررسی مراحل قبل از اسلیو معده می ‌پردازیم تا خوانندگان با اطلاعات کامل و به ‌روز در مورد این فرآیند آشنا شوند.

اما، بیایید اول توضیح مختصری درباره  عمل اسلیو بدهیم:

 

مراحل قبل از اسلیو معده

 

اسلیو معده چیست؟

اسلیو گاسترکتومی یا اسلیو معده یکی از روش‌ های جراحی چاقی است که در آن قسمت بزرگی از معده برداشته می ‌شود و معده به شکل یک آستین لوله ‌ای در شکل می‌ آید. این عمل کاهش وزن قابل توجهی را به همراه دارد.

قبل از انجام عمل اسلیو معده، بیمار باید مراحلی را طی کند تا از سلامت جسمی و روحی او اطمینان حاصل شود. این مراحل شامل مشاوره با تیم جراحی چاقی، انجام آزمایشات و بررسی وضعیت سلامت، آمادگی روانی و فیزیکی، آموزش ‌های پیش از عمل، و برنامه ریزی مالی می باشد.

 

مراحل قبل از اسلیو معده 1

 

مراحل و آمادگی های لازم قبل از عمل اسلیو

 

 1. مشاوره با پزشک و تیم جراحی چاقی

اولین قدم در مراحل قبل از اسلیو معده، مشاوره با تیم جراحی چاقی است. تیم شامل جراح چاقی، متخصص تغذیه، و روان ‌شناس می ‌شود. در این جلسه، جراح چاقی سوابق پزشکی بیمار را بررسی می‌ کند، مزایای اسلیو را به بیمار می گوید و او را از معایب عمل آگاه می ‌کند. پزشک همچنین به بیمار کمک می‌ کند تا تصمیم بگیرد که آیا کاندید مناسب اسلیو معده هست یا خیر، و آیا اسلیو برای او مناسب است.

هدف از این جلسه مشاوره، تجزیه و تحلیل دقیق و شخصی ‌سازی روش جراحی است. تیم پزشکی نقاط قوت و ضعف فرد را بررسی کرده و یک برنامه جراحی مناسب را تدوین می ‌کند.

 

 1. انجام آزمایشات قبل از جراحی

قبل از هر چیز، انجام یک بررسی کامل وضعیت سلامت افراد کلیدی است. هدف از این مرحله، تشخیص هر گونه مشکلات جسمانی یا بیماری‌ های موجود است که ممکن است تاثیر منفی بر روند عمل جراحی داشته باشد. انجام آزمایشات قبل از عمل اسلیو معده ضروری است.

برخی از آزمایشات ضروری قبل از عمل اسلیو معده عبارتند از:

 

 • آزمایش خون
 • آزمایش ادرار
 • آزمایش نوار قلب
 • آزمایش ریه
 • سونوگرافی شکم و لگن
 • آندوسکوپی

 

 1. آمادگی ‌های روانی و فیزیکی لازم قبل از عمل

قبل از جراحی اسلیو ، افراد باید برای تغییرات زندگی ‌شان آماده شوند. این شامل تغییرات در رژیم غذایی، فعالیت ‌های ورزشی، و تغییر عادات زندگی است. همچنین، آمادگی روانی نیز بسیار حیاتی است. یعنی باید با تغییراتی که در بدن و زندگی ‌شان خواهند دید، موافقت داشته باشند.

برای اینکه کاندید مناسب اسلیو معده باشید، دیگر آمادگی هایی که باید داشته باشند عبارتند از:

 

 • قطع مصرف برخی از داروها
 • رعایت رژیم غذایی مناسب در صورت نیاز
 • انجام ورزش منظم

 

 1. قطع مصرف برخی از داروها

برخی از داروها می ‌توانند خطر خونریزی در حین عمل را افزایش دهند. به همین دلیل، بیمار باید قبل از عمل اسلیو، مصرف برخی از داروها را قطع کند.

برخی از داروهایی که باید قبل از جراحی اسلیو قطع شوند عبارتند از:

 

 • آسپرین
 • ایبوپروفن
 • ناپروکسن
 • داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی
 • رقیق ‌کننده‌ های خون

 

 1. آموزش های پیش از عمل

تیم پزشکی مسئولیت آموزش‌ های لازم قبل از اسلیو معده را بر عهده دارد. این آموزش ‌ها شامل راهنمایی درباره رژیم غذایی پس از جراحی، تمرینات ورزشی مناسب، و دستورالعمل‌ های پس از عمل می ‌شود.

اگر شما توسط دکتر محمد یرانی عمل شوید، تیم پیگیری قبل از عمل، همه این آموزش ها و دستورات را به طور دقیق به شما خواهند گفت.

 

 1. برنامه ریزی مالی

عمل جراحی اسلیو معده هزینه‌ های خاصی دارد. در این مرحله، جزئیات مالی مرتبط با عمل جراحی به شما گفته می شود. اطمینان از توانایی مالی برای پوشش هزینه‌ ها و انجام تمامی مراحل ضروری است.

البته، هزینه عمل اسلیو برای افرادی که BMI خیلی بالا دارند (بی ام آی 40 و بالاتر)، ناچیز خواهد بود و بیمه هزینه عمل آن ها را پوشش می دهد.

 

روز عمل اسلیو

در روز عمل، بیمار باید ناشتا باشد. همچنین، بیمار باید لباس ‌های راحت و گشاد بپوشد.

قبل از عمل، بیمار باید به بیمارستان مراجعه کند و مدارک خود را به همراه داشته باشد. این مدارک شامل موارد زیر است:

 

 • آزمایشات قبل از عمل
 • رضایت ‌نامه جراحی
 • کارت شناسایی

 

بعد از عمل اسلیو

بعد از عمل اسلیو معده، بیمار باید در بیمارستان بستری شود. مدت زمان بستری بیمار معمولا یک تا دو شب است.

همچنین، بیمار باید رژیم غذایی خاصی را رعایت کند. این رژیم غذایی از عوارض ناشی از عمل جلوگیری می کند.

 

 

چرا نباید قبل از عمل اسلیو الکل و سیگار مصرف کرد؟

الکل و سیگار می‌ توانند خطر عوارض عمل اسلیو را افزایش دهند.

الکل یک ماده سمی است که می ‌تواند باعث خونریزی، عفونت و آسیب به کبد شود. همچنین، می‌ تواند باعث کاهش سرعت بهبودی زخم شود.

سیگار می ‌توانند باعث التهاب، لخته شدن خون و کاهش جریان خون شوند. این عوامل می ‌توانند خطر خونریزی، عفونت و سایر خطرات اسلیو را افزایش دهند.

پزشکان معمولا به بیماران توصیه می ‌کنند که حداقل دو هفته قبل از عمل اسلیو، مصرف الکل و سیگار را قطع کنند.

 

فایده خوردن غذای سبک قبل از عمل اسلیو چیست؟

غذای سنگین می ‌تواند باعث تحریک معده و افزایش خطر خونریزی در حین عمل شود. خوردن غذای سبک باعث می‌ شود که معده خالی باشد و خطر خونریزی کاهش یابد.

به علاوه، بعد از عمل اسلیو، بیمار ممکن است دچار تهوع و استفراغ شود. خوردن غذای سبک می ‌تواند به کاهش این عوارض کمک کند.

 

آیا همه افراد باید قبل از عمل اسلیو رژیم بگیرند؟

خیر، همه افراد قبل از عمل اسلیو نیازی به رژیم گرفتن ندارند. جراح چاقی با توجه به شرایط بیمار، تصمیم می‌ گیرد که آیا بیمار نیاز به رژیم گرفتن دارد یا خیر.

شرایطی که بیمار قبل از عمل اسلیو باید رژیم بگیرد:

 

 • وزن بیمار بسیار زیاد باشد.
 • بیمار دارای بیماری ‌های زمینه ‌ای مانند دیابت یا بیماری قلبی باشد.
 • بیمار دارای مشکلات گوارشی باشد.

 

در این موارد و برخی موارد دیگر، پزشک به بیمار توصیه می کند که قبل از عمل اسلیو، وزن خود را کاهش دهد. این کار به کاهش خطر عوارض عمل و بهبود نتایج آن کمک می ‌کند.

 

رنج مناسب بی ام آی برای عمل اسلیو چقدر است؟

 

مراحل قبل از اسلیو معده 2

 

رنج مناسب بی ام آی یا شخص توده بدنی (BMI) برای عمل اسلیو، به سن، جنسیت، وضعیت سلامتی بیمار و میزان اضافه وزن او بستگی دارد.

ولی به طور کلی، محدوده مناسب بی ام آی برای عمل اسلیو معمولا بین 35 تا 50 است. در این رنج، فرد دچار چاقی شدید یا چاقی مفرط است و با رژیم غذایی و ورزش نتوانسته است وزن خود را کاهش دهد.

در برخی موارد، جراح به بیمار با بی ام آی کم تر از 35 نیز توصیه می کند که عمل اسلیو انجام دهد.

 

 

آیا قبل از عمل اسلیو نیاز به مصرف ویتامین و مکمل هست؟

مصرف ویتامین و مکمل قبل از عمل اسلیو معده به طور کلی توصیه می شود، اما نوع و دوز آنها باید توسط پزشک شما بر اساس نیازهای فردی شما تعیین شود.

ویتامین ها و مواد معدنی خاصی مانند ویتامین C و روی برای ترمیم بافت و بهبودی زخم ضروری هستند. برخی از مکمل ها مانند آهن نیز می توانند به کاهش خطر عوارض مانند کم خونی کمک کنند.

 

بعد از عمل اسلیو کدام مکمل کلسیمی بهتر است؟

دو نوع مکمل کلسیمی وجود دارد: کلسیم کربنات و کلسیم سیترات.

در کلسیم کربنات احتمال ایجاد سنگ های کلیه وجود دارد. به علاوه اینکه کلسیم کربنات عوارض گوارشی دارد. پس توصیه می شود که حتما بعد از غذا مصرف شود.

اما، کلسیم سیترات، یعنی کلسیمی که با ملح سیترات در این داروها وجود دارد، این دو تا مشکل را ندارد. معمولا در افرادی که مبتلا به سنگ کلیه هستند، عارضه ساز نیست. ثانیا، چون عارضه گوارشی ندارد، می شود آن را حتی با معده خالی نیز مصرف کرد.

 

روز قبل از عمل اسلیو معده چه کارهایی باید انجام دهم؟

باید از نیمه شب قبل از عمل ناشتا باشید. همچنین باید تمام داروهای خود را طبق دستور مصرف کنید و ممکن است لازم باشد دوش حمام با محلول ضد عفونی کننده  داشته باشید.

 

آیا اسلیو معده بر زندگی جنسی من تاثیر می گذارد؟

اکثر افراد بعد از اسلیو معده ، تفاوتی در میل جنسی خود احساس نمی کنند. با این حال، برخی از افراد ممکن است در ابتدا پس از عمل، به دلیل تغییرات هورمونی یا کاهش وزن، میل جنسی خود را کاهش یافته ببینند. این امر معمولا موقتی است و با گذشت زمان و تثبیت وزن، به حالت عادی باز می گردد.

 

آیا جراحی اسلیو تحت پوشش بیمه است؟

پوشش بیمه برای اسلیو معده بسته به شرکت بیمه و طرح شما متفاوت است. برخی از شرکت های بیمه، این عمل را تحت شرایط خاصی، مانند داشتن BMI بالا و مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی، تحت پوشش قرار می دهند. قبل از عمل، باید با شرکت بیمه خود تماس بگیرید تا در مورد پوشش بیمه خود اطلاعات کسب کنید.

 

نمونه کار قبل و بعد اسلیو

 

اسلیو معده 28 اسلیو معده 32

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

آخرین مقالات