مزایا و معایب جراحی چاقی

می خواهید در مورد مزایا و معایب جراحی چاقی رایج مانند اسلیو معده ، بای پس کلاسیک معده ، مینی بای پس معده و موارد دیگر بدانید؟ پس با ما همراه باشید.

مطالعات نشان می دهد افرادی که تحت عمل جراحی باریاتریک Bariatric surgery قرار می گیرند مزایای زیادی را تجربه می کنند.

البته موفقیت طولانی مدت و نتایج ماندگار جراحی چاقی به توانایی شما در ایجاد تغییرات دائمی در عادات غذایی و فعالیت بدنی شما بستگی دارد.

همچنین یک جراح چاقی باتجربه و ماهر، بسیاری از خطرات و عوارض جراحی را به حداقل می رساند.

ما در این مقاله مزایا و معایب جراحی چاقی را بررسی خواهیم کرد تا به کاندیدهای عمل چاقی کمک کنیم تصمیم آگاهانه تری بگیرند.

 

مزایا و معایب جراحی چاقی

 

درک مزایا و خطرات جراحی باریاتریک

گاهی اوقات، رژیم غذایی و ورزش فقط تا حدی به کاهش وزن و لاغری کمک می کند و فرد نتیجه مورد نظر را کسب نمی کند.

در بسیاری افراد، اضافه وزن و چاقی به دلیل کمبود اراده نیست. بلکه یک مشکل پیشرونده است که به دلیل عوامل ژنتیکی و محیطی، می تواند با گذشت زمان بدتر شود.

جراحی کاهش وزن نه تنها به کاهش وزن کمک کند، بلکه مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی را بهبود می بخشد.

این جراحی به افراد اجازه می دهد تا سلامت و کیفیت زندگی بهتری را تجربه کنند. با این حال، مانند هر عمل جراحی دیگر دارای خطرات و معایب بالقوه می باشد.

اگر (BMI) شاخص توده بدنی شما 40 یا بالاتر است، یا BMI شما 30 یا بالاتر است و مشکل پزشکی مرتبط با اضافه وزن دارید، ممکن است کاندید مناسبی برای جراحی چاقی باشید.

 

مزایا و معایب جراحی چاقی : جراحی چاقی یا جراحی باریاتریک چیست

به زبان ساده، جراحی باریاتریک یا جراحی کاهش وزن نوعی عمل است که توسط جراح چاقی انجام می شود تا نحوه هضم غذا توسط بدن شما را تغییر دهد و به کاهش وزن کمک کند.

جراحی کاهش وزن می تواند روند عادی گوارش را به دو روش محدود کننده ، سوء جذبی و یا به صورت ترکیبی تغییر دهد.

در روش جراحی محدود کننده، جراح چاقی اندازه معده را کوچکتر می کند به طوریکه معده غذای کمتری را در خود نگه می دارد، در نتیجه میزان خوردن را محدود می کند.

در روش سوء جذبی جراح با دور زدن یا بای پس بخشی از روده کوچک، میزان جذب کالری و مواد مغذی توسط بدن را محدود می کند.

 

مزایای جراحی چاقی

 1. افزایش طول عمر

مطالعه ای که در سال 2018 توسط مجله انجمن پزشکی آمریکا (The Journal Of The American Medical Association) منتشر شد نشان می دهد، بیماران چاق و دارای اضافه وزن که تحت عمل جراحی باریاتریک قرار گرفته اند نسبت به بیماران چاق با سن، جنس، BMI و مشکلات مربوط به چاقی مشابه، عمر طولانی تری دارند.

 

 1. کاهش وزن طولانی مدت

مطالعات نشان می دهد تقریباً 90 درصد افرادی که تحت عمل جراحی چاقی مانند مانند اسلیو معده یا بای پس کلاسیک قرار می ‌گیرند، می ‌توانند حداقل نیمی از کاهش وزن اولیه خود را برای مدت طولانی حفظ کنند. البته رژیم غذایی و ورزش در نتایج جراحی چاقی نقش بسیار کلیدی و مهمی دارد.

 

 1. کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی، دیابت نوع دو، فشار خون بالا، و سایر بیماری های مرتبط با چاقی

جراحی چاقی یا جراحی باریاتریک می تواند به درمان بیماری های عروق کرونر ، دیابت نوع دو ، فشار خون بالا ، آپنه خواب ، بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) ، استئوآرتریت ، و ناباروری کمک کند.

 

 1. درمان افسردگی و افزایش اعتماد به نفس

جراحی کاهش وزن می تواند احساس عزت نفس و خوش بینی، روابط اجتماعی و تمایلات جنسی شما را افزایش می دهد. همچنین، می تواند احساس افسردگی و اضطراب را کاهش دهد.

بعد از جراحی باریاتریک تغییر در سبک زندگی، رژیم غذایی سالم و ورزش باعث ایجاد چشم‌انداز مثبت نسبت به زندگی می‌ شود.

 

مزایا و معایب جراحی چاقی 1

 

عوارض و معایب جراحی چاقی

در دهه های گذشته پیشرفت های زیادی در انواع جراحی های کاهش وزن صورت گرفته است.

با پیدایش روش های جراحی لاپاراسکوپی و آندوسکوپی، خطرات و معایب مرتبط با جراحی های لاغری به طور قابل توجهی کاهش یافته است. با این وجود، تمام جراحی ها اعم از جراحی باریاتریک عوارض و خطرات خاص خود را به همراه دارند.

خطرات کلی هر نوع عمل جراحی عبارتند از:

 

 • خطرات بیهوشی عمومی
 • خون ریزی
 • عفونت
 • لخته شدن خون

 

خطرات مرتبط با جراحی کاهش وزن

 1. خستگی جسمانی و روانی

جراحی چاقی جادو نیست و به داشتن تعهد برای یک سبک زندگی سالم، رژیم غذایی و ورزش نیاز دارد، که این امر می تواند برای برخی از بیماران سخت و خسته کننده باشد.

 

 1. عدم بهبود مسائل روانشناختی

بسیاری از افراد چاق برای رسیدن به آرامش و رفع استرس غذا می خورند. جراحی کاهش وزن قادر به حل این نوع مسائل فیزیولوژیکی نیست، و ممکن است این افراد به دلیل انتظارات غیر واقعی نا امید شوند.

جراحان چاقی توصیه می کنند که بیماران پس از انجام جراحی لاغری و در طول مسیر کاهش وزن خود، برای رسیدگی به سلامت روانی خود از تیم پشتیبانی بعد از عمل و یا افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرند.

 

 1. افتادگی پوست بعد از عمل

افتادگی پوست بدن بعد از جراحی چاقی ، شلی پوست، ترک‌های پوستی، افتادگی سینه‌ها و غیره می تواند از عواقب کاهش وزن سریع باشد.

البته امروزه جراحی های زیبایی و راه حل های زیادی وجود دارد که می تواند بسیاری از این مشکلات را کاهش داده یا از بین ببرد.

 

 1. متابولیسم تغییر یافته الکل

برخی از بیماران بعد از عمل چاقی دچار عارضه اختلال مصرف الکل (AUD) می شوند. این مشکل باعث می شود که بدن الکل را متفاوت از قبل پردازش کند. جراحان چاقی با توجه به نوع جراحی و سابقه فرد، ممکن است مصرف هر گونه الکل را برای برخی بیماران ممنوع کنند.

 

 1. ریزش مو

ریزش مو بعد از هر نوع عمل جراحی امکان پذیر است زیرا چرخه رشد طبیعی فولیکول مو برای مدتی قطع می شود، ولی اگر بیمار انتظارش را نداشته باشد این عارضه می تواند غافلگیر کننده باشد. ریزش مو بعد از عمل معمولاً موقتی است و جای نگرانی نیست.

 

نتیجه گیری
 • چاقی و اضافه وزن یک بیماری مزمن است و ممکن است مجبور شوید تا آخر عمر با آن مبارزه کنید.
 • جراحی چاقی بهترین گزینه برای کاهش وزن طولانی مدت است. البته جراحی گام اول مسیر کاهش وزن است و بعد از آن شما باید سبک زندگی خود را تغییر دهید، ورزش کنید، رژیم غذایی سالم داشته باشید و انتظارات واقع گرایانه داشته باشید.
 • برخی از افراد برای دستیابی به کاهش وزن بیشتر، برداشتن افتادگی پوست یا کاهش اضافه وزنی که پس از جراحی دوباره به دست آمده، نیاز به انجام جراحی های بیشتری دارند.

تیم جراحی چاقی دکتر محمد یرانی به شما کمک می کند تا بهترین روش جراحی کاهش وزن را انتخاب کنید و نگرانی های مربوط به جراحی را در صورت بروز برطرف کنید.

 

دیکشنری

Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) : بیماری کبد چرب غیر الکلی

The Journal Of The American Medical Association : مجله انجمن پزشکی آمریکا

Body Mass Index (BMI) : شاخص توده بدنی

Bariatric surgery : جراحی باریاتریک یا جراحی چاقی

 

 

منابع

https://www.dukehealth.org/treatments/weight-loss-surgery/weight-loss-benefits-and-complications

 

carecredit.com/well-u/health-wellness/pros-cons-weight-loss-surgery-options/

 

https://www.webmd.com/diet/obesity/is-weight-loss-surgery-right-for-you

 

Pros and Cons of Weight Loss Surgery

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

آخرین مقالات